Türkiye’de son 24 saatte 1226 şahsa Kovid-19 tanısı konuldu, 22 şahıs yaşamını kaybetti, toplam olay rakamı 246 bin 861, toplam can kaybı 5 bin 934 oldu.

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca’nın da Twitter’dan paylaştığı, “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun aktüel bilgilerine göre, bugün 70 bin 192 test yapıldı, 1226 şahsa Kovid-19 tanısı konuldu.

Son 24 saatte 22 hasta ölüm etti, 923 şahıs iyileşti. Kovid-19 rehabilitasyonu bitirilenlerin rakamı ise 228 bin 980 oldu.

Toplam test rakamı 5 milyon 592 bin 72 olay rakamı 246 bin 861, ölüm rakamı 5 bin 934 olarak kayıtlara geçti.

Ağır hasta rakamı 656, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 7,8 oldu.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından son bilgilere ait yaptığı paylaşımda, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Azami test rakamına eriştik. Ağır sayımız 656’ya yükseldi. Bilgiler, yaşı veya hastalığı nedeniyle tehlike grubunda olup, Kovid-19’a tutulanların rakamında çoğalış olduğunu gösteriyor. Dışarda tehlike alıp, konuta taşımayın. 1 hasta, hasta bir aile demek.”

– İçişleri Bakanlığınca 81 şehrin valiliğine “Yalıtım Önlemleri” genelgesi gönderildi.

Genelgeye göre, Kovid 19 tanılı /temaslı/ konutta yalıtıma alınanların Sağlık Bakanlığınca tanımlanan şartlara uymaları sağlamak için her türlü temkin alınacak. Salgınla gayrette alınan önlemlerin sahada faal biçimde uygulanmasını sağlamak emeliyle kurulan Şehir Salgın Teftiş Merkezleri bünyesinde ‘Mahalle Teftiş Takımları’ oluşturulacak. Mahalle Teftiş Takımlarında, kamu müessese ve kuruluşları, mahallî idareler ve kolluk üniteleri personelinin yanı gizeme mektep müdürleri ve hocalar, din vazifelileri, muhtarlar ve aboneleri, apartman ve site idareyicileri yer alacak. Konutta yalıtım mükellefliğini ihlal ettiği tespit edilenler hakkında, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca yönetimsel para cezası uygulanacak.

Genelge kapsamında, İstanbul Havalimanı’nda taksilerde, özel taşıtlarda ve camide teftiş reelleştirilirken, Başşehirdeki düğün, nişan, kına gecesi ve sünnet düğünü yapılan mekanlarda teftiş yapıldı.

– Bazı şehirlerde 65 yaş üstü yurttaşlara caddeye çıkma kısıtlaması

Malatya Valiliği, yeni tip koronavirüs Kovid-19 önlemleri kapsamında 65 yaş ve üstündeki yurttaşların 10.00 ila 17.00 saatleri dışında caddeye çıkmalarının kısıtlandığını bildirdi.

Şanlıurfa Valiliği, 65 yaş ve üstündeki yurttaşların 06.00-10.00 ve 16.00-18.00 saatlerinde caddeye çıkmalarının kısıtlandığını duyurdu.

Kahramanmaraş’ta 65 yaş üstündekilerin toplu taşıma vasıtalarını kullanımı ve pazara gidiş saatleri kısıtlandı.

Düzce Valiliği, 65 yaş ve üstü bireylerin düğünlere katılmasını sınırlandırdı.

Sivas’ta 65 yaş üstü yurttaşlara getirilen caddeye çıkma kısıtlaması ertelendi.

Tunceli’de yeni tip koronavirüs Kovid-19 önlemleri kapsamında evinde yalıtıma alınmasına karşın buna uymayanlar karantina yurtlarına yerleştirilecek.

Bartın’da düğünlerde çekilen kamera görüntülerinin, gereksinim dinlenmesi halinde filyasyon çalışmalarında kullanılmasına karar verildi.

Samsun’da yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınıyla gayret kapsamında Şehir Salgın Teftiş Merkezi açılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni tip koronavirüs Kovid-19 testi yapabilme ihtimali sağlayan PCR laboratuvarı oluşturuldu. Kaynak : Anadolu Ajansı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here