Yüksek Duruşma’nin hapsetme emri kararı, Şerif’in avukatı Khawaja Haris’in, müvekkilinin hekiminin sıhhat meseleleri sebebiyle seyahat etmemesi önerisi üzerine mahkemeye katılamadığını söylemesinin ardından alındı.

Pakistan hukuk sistemine göre, Yüksek Duruşma’nin hapsetme emri kararıyla hükümet bundan sonraki süreçte Navaz Şerif’in İngiltere’den iadesini arz edebilir.

Yüksek Duruşma, rehabilitasyon için Londra’da bulunan daha önceki Başbakan Navaz Şerif’in suçlandığı yolsuzluk davası mahkemesinde bulunması için 10 Eylül’e kadar ülkeye dönmesi, aksi halde “firari” bülten edileceği ihtarında bulunmuştu.

Öte yandan, 70 yaşındaki Şerif’in kızı Meryem Navaz, babasının rehabilitasyonunun bitirilmesi veya hekimlerin seyahat etmesine izin vermesinin ardından ülkeye dönebileceğini açıklamıştı.

– Şerif, rehabilitasyon için Londra’ya gitmişti

Navaz Şerif daha evvel suçlandığı 2 davanın ilkinden 7, ikincisinden ise 10 sene mapus cezası almış, ancak kefaletle hür kalmıştı.

Yüksek Duruşma, Kasım 2019’da rehabilitasyon için cezaevinden 8 hafta dağılmasına izin verilen Şerif’in, bu vaktin en fazla 4 haftasını yurt dışında geçirilebileceğine ve rehabilitasyonu için yurt dışında geçireceği vaktin hekimlerin arzıyla uzatılabileceğine hükmetmişti.

Navaz Şerif, bu kararın ardından geçen yıl kasım ayında rehabilitasyon için Londra’ya gitmişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here