Libya’nın doğusundaki gayrimeşru orduların darbeci lideri Halife Hafter’in lafçısı Ahmed el-Mismari, Trablus’un güneyindeki tüm cephelerden mahallî saatle gece yarısından itibaren “2-3 km geri çekildiklerini” açıkladı.

Hafter’in liderlik ettiği Libya Milli Ordusu adlı silahlı grubun lafçısı Mismari, fotoğrafı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı söylemede, ramazan ayının son günlerinde “başşehir milletinin daha adetlerine uygun bir bayram geçirmesi” mazeretiyle “Trablus’un güneyindeki cephelerden gece yarısı haysiyetiyle 2-3 km çekilmeye başladıklarını” duyurdu.

Mismari’nin bu söylemesiyle eş zamanlı şekilde, Libya mahallî medyayı Hafter’e bağlı milislerin, başşehirdeki Mitiga Havalimanı etrafındaki Suk Cuma semtini grad füzeleriyle vurduğu haberini geçti. Hücumda, can kaybı veya parasal zarara aitse henüz bilgi paylaşılmadı.

Libya’nın doğusundaki silahlı lider Halife Hafter’in emrindeki milislerine başşehri ele geçirmek emeliyle Nisan 2019’da atak emri vermesiyle, Arap Baharı sonrası karar arayışındaki petrol zengini Libya şiddet sarmalını çekilmişti.

Libya hükümeti, uzun vakit korunmada bekledikten sonra Türkiye ile imza attığı güvenlik ve askeri iş birliği uyuşmasından aldığı dayanakla 25 Mart’ta sivilleri gözetmek emeliyle Barış Kasırgası Harekatı başlattıklarını duyurmuştu.

Libya ordusu, kısa bir vakit içinde milislere karşı bir hayli galibiyet elde etmiş 13 Nisan’da başşehir Trablus’tan Tunus hududuna kadar uzanan 3 bin kilometrekare alanı milislerden temizlettiğini duyurmuştu.

Hafter milisleri yaşadıkları bozgunların ardından başşehirdeki sivil mesken bölgelerine suratlarca roket ve top kurşunuyla atak tertip etmiş, bu ay içerisinde aralarında bayan ve çocukların da yer aldığı 30’tan fazla sivil Hafter milislerinin bombardımanında yaşamını kaybetmişti.

Ülkenin batısındaki 50 kilometrekare alana heyeti stratejik Vatiyye Askeri Hava Üssü’nü pazartesi günü Hafter milislerinden kurtaran Libya ordusu, üssün takribî 60 km güneyinde Tunus hududu yakınlarındaki iki beldeyi de milislerden arındırdığına söylemişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here