Türkiye’de son 24 saatte Kovid-19 sebebiyle 67 şahıs hayatını yitirdi.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Aktüel bilgilere göre, bugün 110 bin 412 test yapıldı, 1742 şahısta Kovid-19 tespit edildi.

Son 24 saatte 67 hasta ölüm etti, 1202 şahıs iyileşti. Kovid-19 rehabilitasyonu bitirilenlerin rakamı 261 bin 260’a çıktı.

Test rakamı 8 milyon 742 bin 535, hadise rakamı 294 bin 620, ölüm rakamı 7 bin 186 olarak kayıtlara geçti.

Etkin hasta 26 bin 174, ağır hasta rakamı 1327, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 7,1 oldu.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Etkin hasta sayımız da ağır hasta sayımız da çoğalmaya devam ediyor. Kayıplarımız can yakmaya devam ediyor. İyileşenlerimizin rakamı kayıplarımızın rakamını ancak temkinle geçebilir. Çabada efor birliği yaparsak virüsü yenebiliriz.” ifadelerini kullandı.

– Faaliyet alanı dışına çıkan firmalar kapatılacak

İçişleri Bakanlığı, 81 şehir valiliğine “Umuma sarih istirahat ve cümbüş yerleri” mevzulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre, ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, meyhane ve gece kulübü olup ruhsatına ikincil faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına izin edilmeyecek.

Denetimlerde faaliyet mevzusunu değiştirerek salgınla gayret kapsamında alınan ihtiyatları devre dışı vazgeçecek biçimde daha önceki faaliyetine devam ettiği tespit edilen firmalar, alakalı genelgeler çerçevesinde şipşak kapatılacak ve haklarında ayrıca harekât yapılacak.

– İstanbul’da 1531 şahıs veya firmaya yönetimsel ve adli harekât uygulandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yeni tip koronavirüs Kovid-19 ihtiyatları kapsamında 25 bin 255 teftiş ve kılavuzluk çalışması yaptıklarını, 1531 şahıs veya firmaya yönetimsel ve adli harekât uyguladıklarını bildirdi.

Kocaeli’de yeni tip koronavirüs Kovid-19 ihtiyatlarına uymadıkları bahanesiyle 217 şahsa para cezası kesildi.

Gaziantep’te yeni tip koronavirüs Kovid-19 ihtiyatları kapsamında 1479 şahsa sosyal mesafe kaideyi ve maske kullanımını ihlalden yönetimsel harekât uygulandı.

Isparta’da Şehir Umumi Hıfzıssıhha Heyeti, Küçükhacılar ve Aşağıkaşıkara köylerinde Kovid-19 hadiseleri ve temaslı rakamlarında çoğalış olması sebebiyle hastalığın dağılmasını önlemek emeliyle 14 gün zamanla karantina uygulanmasına karar verdi.

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde yeni tip koronavirüs Kovid-19 ihtiyatları kapsamında 23 binanın karantinaya alındığı bildirildi.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, yeni tip koronavirüs Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 tanısıyla bir zamandır yoğun bakımda rehabilitasyon gören Antalya Megakent Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sıhhat gidişatının istikrarlı olduğu bildirildi.

– Siber saldırganların niyeti Kovid-19’a müteveccih aşı çalışmaları oldu

Türkiye’nin korunma sanayi ve ulusal teknoloji atağında ehemmiyetli bir rol üstlenerek yerli teknolojiler geliştiren STM Korunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş, “Kovid-19 Aşı Geliştirme Çalışmalarına Müteveccih Siber Tehditler” başlığıyla bir rapor yayınladı.

155’ten fazla müessese, özel işletme ve üniversitenin aşı geliştirme evresinde olduğu ve aşıların yavaş yavaş insanlar üzerinde test edilmeye başlandığının belirtildiği rapora göre, siber saldırganların niyeti Kovid-19’a müteveccih aşı çalışmaları oldu.

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu TİSK, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını vaktince sosyal mesullük alanında projeler geliştiren müesseseleri, aralıkta tertip edilecek “Ortak Yarınlar Kovid-19 ile Gayret Özel Ödül Programı” ile mükâfatlandıracak.

Kaynak : Anadolu Ajansı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here