Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 18 senede hekim rakamını yüzde 175, hemşire rakamını yüzde 365 artırdıklarını belirterek, “Bu çoğalışlar sayesinde kamu hizmetlerini daha aktif, yaygın biçimde yurttaşlarımıza eriştirmiş vaziyetteyiz.” dedi.

Bakanlığın konut sahipliğinde tertip edilen ve Selçuk’un başkanlığında “Kovid-19 salgını yarıyılında kamu personel uygulamalarının değerlendirilmesi” gündemiyle reelleştirilen Kamu Personeli Danışma Heyeti KPDK buluşması sona erdi.

Selçuk, ilk kere gündemli olarak reelleştirilen KPDK buluşmasının ardından yaptığı açıklamada, mutlu fert, geçimli aile, eforlu ve müreffeh bir cemiyet kastettiklerini belirtti.

Kamu hizmetlerinin yurttaşa kamu personeli aracılığıyla eriştirildiğine işaret ederek kalkınmayla beraber kamu personel rakamının artırıldığını belirten Selçuk, “Kamu personelimizin sosyal ve mali haklarında iyileştirmeler kaydolduk. Sendikacılığı destekleyerek kuvvetlendirmeyi ve istişareyi önem veriyoruz. Bu istikamette bir sonraki KPDK buluşmamızı kasım ayında yapmayı tasarlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Selçuk, son senelerde memurların sendikalaşma oranında yaşanan çoğalışa işaret ederek, “Son 18 senede memur sendikacılığına bakıldığında 2012’de yapılan legal tertip etme ehemmiyetli basamaklardan birisi oldu. 2002 senesinde yüzde 48 olan memur sendikacılığı oranı bugün yüzde 60’ı aşmış gidişatta.” bilgisini paylaştı.

– “Kamu personeli sayımız 4 milyonu aşmış gidişatta”

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın esas felsefemiz” ifadesini kullanan Selçuk, şöyle devam etti:

“Süratli, aktif, emin hizmet sunmak ehemmiyetli. 2002 senesinde 2,5 milyon olan kamu personeli sayımız bugün 4 milyonu aşmış gidişatta. Son 18 senede hekim sayımızı yüzde 175, hemşire sayımızı yüzde 365 artırdık. Bu çoğalışlar sayesinde kamu hizmetlerini daha aktif, yaygın biçimde yurttaşlarımıza eriştirmiş vaziyetteyiz.”

Selçuk, 2002’de 392 lira olan en düşük memur ücretinin hakikat olarak yüzde 102 artırılarak 4 bin 188 liraya çıkarıldığını, personelin refahını daha da artırmayı kastettiklerini, 2002’den başlayarak kamu personeline müteveccih iyileştirmeler yaptıklarını, 300 bin kontratlı personeli kadroya geçirdiklerini ve kamuda başörtü yasağını da kaldırdıklarını ifade etti.

Kamuda, manililer, şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınları ile devlet gözetmesinde yetişen gençlerin istihdam edilmesini önem verdiklerini vurgulayan Selçuk, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda 2002 senesinde 6 bin 315 şehit ve gazi yakınımıza istihdam hakkı tanınmışken, bugün bu sayı 38 bine yanaştı. Ayrıca devlet gözetmesi altında yetişen gençlerimizin kamudaki istihdamı da 53 bini aştı.”

– “Nakdi desteklerimiz 35 milyar liraya yanaştı”

Selçuk, Kovid-19 yarıyılında yapılan nakdi takviyelerin 35 milyar liraya yanaştığını bildirerek, “Kısa Çalışma Tahsisatı başta olmak üzere, Nakdi Fiyat Dayanağı, Fesih Kısıtı gibi uygulamalarımızı süratli biçimde devreye soktuk. Özel sektörde Kısa Çalışma Tahsisatı, can suyu veren bir uygulama oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Basmakalıplaşma sürecinde, Basmakalıplaşma Dayanağı verildiğini hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:

“Basmakalıplaşma Dayanağı çok umursadığımız bir takviye. Kısa Çalışma Tahsisatından çıkarken, özellikle şirketlere bu takviye sayesinde süratli bir ivme kazandırmayı kastediyoruz. Patronlarımızın SGK primlerinde, kısa çalışmadan faydalandıkları oran dahilinde mahsuplaşma yapılacak. Böylece 6 ay ötelenen primlerin 3 ayını almayarak mahsuplaşmış olacağız.

Diğer yandan, sosyal güvenlik alanında bir tertip etmeyi daha yaşama geçirdik. Kronik hastalarımızın ve manililerimizin rapor ve reçete müddetlerini ikinci bir ilana kadar uzattık. Ayrıca Genel Sıhhat Sigortası GSS sistemimizi Türk mucizesi olarak adlandırıyoruz. 88,29 liraya kendiniz ve bakmakla mükellef olduğunuz aile fertleriniz GSS dahilinde tüm sıhhat hizmetlerinden yararlanabiliyor. Fukaralık nedeniyle 88,29 lirayı ödeyemeyenlerin ise sıhhat hizmetinden faydalanabilmesi için bu sayıyı devlet olarak biz üstleniyoruz.”

– “6 milyondan fazla aileye destekledik”

Selçuk, Kovid-19 sürecinin başında en düşük emekli aylığını 1500 liraya çıkarttıklarını, böylece emeklilerin yaşam koşullarını iyileştirmeyi kastettiklerini söyleyerek, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyası ile bir araya gelen 2 milyar liranın büyük kısmını yurttaşımıza eriştirmiş vaziyetteyiz. 6 milyondan fazla aileye bin lira takviye sağladık.” bilgisini paylaştı.

Kovid-19 sebebiyle çalışma yaşamının değiştiğine dikkati sürükleyen Selçuk, kamuda elastik çalışma modelinin, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile uygulanmaya başlandığının altını çizdi.

Selçuk, “2023, 2053, 2071 gayelerimiz istikametinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile eforlu, müreffeh bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Bunun için de kamu personeli sistemini umursuyor, daha iyi hizmet sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” biçiminde konuştu.

Bakan Selçuk, Türkiye Kamu-Sen azası Ömer Bostancı’nın yaşamını kaybeden 3 evladı için başsağlığı diledi.

Öte yandan, “Kovid-19 salgını yarıyılında kamu personel uygulamalarının değerlendirilmesi” gündemiyle bir araya gelen KPDK’de, kamu hizmetlerinin dijital etrafa taşınması, hamileler ve kronik hastalar için yönetimsel izin uygulanması, kamuda anaokuluların arttırılması, huzurevi çalışanlarına ek ödeme, kamuda iş sıhhati ve güvenliği ihtiyatları, elastik çalışma modelleri, uzaktan ve mutasyonlu çalışma, iş-aile balansı, çalışma yaşamında dijitalleşme gibi mevzular da ele alındı.

Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Yönetimsel İşler Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri, Etraf ve Şehircilik, Hazine ve Maliye, İçişleri ile Sıhhat bakanlıklarının yetkilileri, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcileri ve hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları katıldı. Kaynak : Anadolu Ajansı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here