Bakanlıktan yapılan söylemede, Çavuşoğlu’nun 16 Ağustos’ta Dominik Cumhuriyeti’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Luis Abinader Corona’nın yemin merasimine katılacağı ve merasim sonrası Cumhurbaşkanı Abinader tarafından kabul edileceği bildirilirken Çavuşoğlu’nun bu vesileyle yemin merasimine katılan öbür ülke Devlet Başkanları ve Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler yapmasının da öngörüldüğü yer aldı.

17 Ağustos’ta Haiti’yi ziyaret edecek olan Bakan Çavuşoğlu, burada Dışişleri Bakanı Claude Joseph ile görüşecek, ayrıca Haiti Başbakanı Joseph Jouthe ve Cumhurbaşkanı Jovenel Moise tarafından da kabul edilecek. Bölge turunun son ziyaret noktası 18 Ağustos’ta Venezuela olacağı söylenirken Çavuşoğlu burada Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ve Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ile görüşecek.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı gizeme bölgesel ve beynelmilel mevzular hakkında görüş alışverişinde de bulunacak olan Çavuşoğlu’nun, ziyaret sırasında, görüşmeleri bitirilen bazı uyuşmaların imza atılması, ayrıca Venezuela ile diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümü vesilesiyle bir ortak deklarasyon yayımlanması öngörülüyor. Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here