Bakanlığın konut sahipliğinde hakikatleşen buluşmaya, Cumhurbaşkanlığı Yönetimsel İşler Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri, Etraf ve Şehircilik, Hazine ve Maliye, İçişleri ile Sıhhat bakanlıklarının yetkilileri, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcileri ile hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları katıldı.

KPDK buluşmasında konuşan Bakan Selçuk, “Amacımız mutlu fert, geçimli aile, eforlu ve müreffeh cemiyet.” dedi.

Bakan Selçuk, kamu hizmetlerinin yurttaşa kamu personeli aracılığıyla eriştiğine dikkat çekti.

Kalkınmayla beraber kamu personel rakamının artırıldığını belirten Bakan Selçuk, “Kamu personelimizin sosyal ve mali haklarında iyileştirmeler kaydolduk. Sendikacılığı destekleyerek kuvvetlendirmeyi ve istişareyi önemsiyoruz. Bu güzergahta bir sonraki KPDK buluşmamızı Kasım ayında yapmayı tasarlıyoruz” diye konuştu.

Son senelerde memurların sendikalaşma oranında çoğalış yaşandığını belirten Bakan Selçuk, “Son 18 senede memur sendikacılığına bakıldığında 2012’de yapılan legal tertip etme ehemmiyetli basamaklardan birisi oldu. 2002 senesinde yüzde 48 olan memur sendikacılığı oranı bugün yüzde 60’u aşmış gidişatta” dedi.

Kamu personel sayımız 4 milyona erişti

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın esas felsefemiz” diyen Bakan Selçuk, “Süratli, aktif emin hizmet sunmak ehemmiyetli. 2002 senesinde 2,5 milyon olan kamu personeli sayımız bugün 4 milyonu aşmış gidişatta. Son 18 senede hekim sayımızı %175, hemşire sayımızı %365 artırdık. Bu çoğalışlar sayesinde kamu hizmetlerini daha aktif yaygın biçimde yurttaşlarımıza eriştirmiş gidişattayız” açıklamalarında bulundu.

En düşük memur ücretinin 2002 senesinde 392 lira iken asıl olarak %102 artırılarak 4.188 liraya çıkarıldığını kaydolan Bakan Selçuk, “Kalitesel ve niceliksel olarak personelin refahını daha da artırmayı amaçlamaktayız. 2002 senesinden başlayarak kamu personeline müteveccih iyileştirmeler yaptık. 300 bin kontratlı personeli kadroya geçirdik. Ayrıca kamuda başörtü yasağını da kaldırdık” ifadelerini kullandı.

Selçuk, “Kamuda manili yurttaşlarımızın, şehit yakınlarımızın, gazilerimiz ve gazi yakınlarımız ile devlet gözetmesinde yetişen gençlerimizin istihdam edilmesine önem veriyoruz. Bu kapsamda 2002 senesinde 6 bin 315 şehit ve gazi yakınımıza istihdam hakkı tanınmışken, bugün bu sayı 38 bine yanaştı. Ayrıca devlet gözetmesi altında yetişen gençlerimizin kamudaki istihdamı da 53 bini aştı” dedi.

Nakdi desteklerimiz 35 milyar liraya yanaştı

COVID-19 yarıyılında yapılan nakdi takviyelerin 35 milyar liraya yanaştığını ifade eden Bakan Selçuk, tüm ihtiyatların çalışma yaşamı, sosyal güvenlik, sosyal destek ve sosyal hizmetler ismi altında bir araya geldiğini belirtti.

Bakan Selçuk bu kapsamda, “Kısa Çalışma Tahsisatı başta olmak üzere, Nakdi Fiyat Dayanağı, Fesih Kısıtı gibi uygulamalarımızı süratli biçimde devreye soktuk. Özel sektörde kısa çalışma tahsisatı, can suyu veren bir uygulama oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Basmakalıplaşma Sürecinde, Basmakalıplaşma Dayanağı verildiğini hatırlatan Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

“Basmakalıplaşma Dayanağı çok önemsediğimiz bir dayanak. Kısa Çalışma Tahsisatından çıkarken, özellikle işletmelere bu dayanak sayesinde süratli bir ivme kazandırmayı kastediyoruz. Patronlarımızın SGK primlerinde, kısa çalışmadan faydalandıkları oran dahilinde mahsuplaşma yapılacak. Böylece 6 ay ötelenen primlerin 3 ayını almayarak mahsuplaşmış olacağız. Öteki yandan, sosyal güvenlik alanında bir tertip etmeyi daha yaşama geçirdik. Kronik hastalarımızın ve manililerimizin rapor ve reçete müddetlerini ikinci bir bültene kadar uzattık. 88.29 liraya kendiniz ve bakmakla mükellef olduğunuz aile fertleriniz GSS dahilinde tüm sıhhat hizmetlerinden yararlanabiliyor. Yoksulluk nedeniyle 88.29 lirayı ödeyemeyenlerin ise sıhhat hizmetinden faydalanabilmesi için bu sayıyı devlet olarak biz üstleniyoruz.”

“6 milyondan fazla aileye destekledik”

COVID-19 sürecinin başında en düşük emekli aylığını bin 500 liraya çıkarttıklarını, böylece emeklilerimizin yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçladıklarından bahseden Bakan Selçuk, “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyası ile bir araya gelen 2 milyar liranın büyük kısmını yurttaşımıza eriştirmiş gidişattayız. 6 milyondan fazla aileye bin lira dayanak sağladık.” dedi.

COVID-19 sebebiyle çalışma yaşamının da değiştiğine dikkat toplayan Bakan Selçuk, kamuda elastik çalışma modelinin, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile uygulanmaya başlandığını vurguladı. Selçuk, “2023, 2053, 2071 niyetlerimiz istikametinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile eforlu, müreffeh bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Bunun için de kamu personeli sistemini umursuyor, daha iyi hizmet sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” biçiminde konuştu.

Bakan Selçuk ayrıca Türkiye Kamu-Sen azası Ömer Bostancı’nın yaşamını kaybeden 3 evladı için baş sıhhati diledi.

Öte yandan, COVID-19 Salgını Yarıyılında Kamu Personel Uygulamalarının Değerlendirilmesi gündemiyle bir araya gelen KPDK’da kamu hizmetlerinin dijital civara taşınması, hamileler ve kronik hastalar için yönetimsel izin uygulanması, kamuda anaokuluların arttırılması, huzurevi çalışanlarına ek ödeme, kamuda iş sıhhati ve güvenliği ihtiyatları, elastik çalışma modelleri, uzaktan ve mutasyonlu çalışma, iş-aile balansı, çalışma yaşamında dijitalleşme gibi mevzular da konuşuldu. Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here