Çin, geçen hafta Tayvan yakınlarında yürütülen askeri tatbikat ve devriye uçuşlarının, İsme idaresinin bağımsızlık yanlısı adımlarına karşı “zorunlu bir temkin” olduğunu korundu.

Çin Tayvan İlişkileri Büroyu Lafçısı Ma Şiaoguang, bayağı basın buluşmasında, Pekin idaresinin hakimlik iddiasında bulunduğu Tayvan ile ilişkilerinin son yarıyıldaki gerilimden, İsme’da iktidardaki Tsai Ing-wen liderliğindeki Demokratik İlerici Parti DPP idaresini mesul tuttu.

İsme’daki hükümetin dış eforların yardımıyla attığı bağımsızlık yanlısı adımların Çin’in kalkınmasını hedeflediğini korunan Ma, “Tayvan’ın tüm bağımsızlık yanlısı eylemlerini bertaraf etmeye, milli dominantlığımızı ve toprak tamlığımızı gözetmeye hazır ve kararlıyız.” dedi.

Tayvan yetkilileri, geçen hafta reelleştirilen iki günlük askeri tatbikat sırasında Çin savaş uçaklarının hava sahasını ihlal ettiğini korunmuştu. Yetkililer, faaliyetin “Tayvan’a müteveccih bir provokasyon olduğunu, bölgesel sulhu ve kararı tehdit ettiğini” değerlendirmesinde bulunmuştu.

– Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin ÇKP 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu bülten etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi Kuomintag aboneleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının İsme’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık bülten etmişti.

Bu teşebbüs Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971 senesine kadar Birleşmiş Milletler BM Genel Heyetinde Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok rakamda ülkenin diplomatik ilişki seçimini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin ardından 1971’de BM Genel Heyetinde yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin’in tek hukuki temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın beynelmilel teşkilatlardaki konumu meçhul hale gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” prensibini özümseyerek Çin’i beynelmilel cemiyette yalnızca kendilerinin temsil ettiğini korunuyor ve Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve öteki beynelmilel kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor. Kaynak : Anadolu Ajansı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here