Adalet Bakanlığı tarafından teşkilatın her kademesinde görev yapan yargı mensubu ve personelin katılımıyla “2021 Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı”na özel klip hazırlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığınca 2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak kutlanmasına ilişkin yayımlanan genelgenin ardından Adalet Bakanlığı teşkilatında görevli yargı mensupları ve personelin İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını seslendirdiği video çekildi.

Çekimler, Kurtuluş Savaşı ruhuyla istiklal mücadelesinin önemli dönüm noktaları olan sembol şehirlerde gerçekleştirildi.

Samsun, Amasya, Sivas, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Afyonkarahisar, Kütahya, İstanbul, Çanakkale ve Ankara’daki çekimlerde şehirlerin tarihi dokusu, tarihe tanıklık etmiş mekanlar ve figürler tercih edildi.

Samsun’da İlkadım, Bandırma Vapuru, Şehit Murat Uzun’un kabri, Amasya’da Saraydüzü Kışla binası, Sivas’ta Kongre Binası, Erzurum’da Nene Hatun Anıtı, Kongre Binası, Erzurum Tabyaları ve tarihi adliye binası, Gaziantep’te Şahinbey Anıtı, 14 Şehitler Anıtı, İzmir’de İlk Kurşun Anıtı, Gündoğdu Anıtı, şehit Musa Can’ın kabri, Afyonkarahisar’da Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği, Kocatepe Anıtı ve Zafer Anıtı, Kütahya’da tarihi Kütahya Adliye binası, Dumlupınar Şehitliği, İstanbul’da Mehmet Akif Ersoy’un kabri, Ayasofya, Sultan Ahmet Camisi önü, Çanakkale’de Abide, Şehitlik, Conkbayırı ve 57. Alay Şehitliği ile Ankara’da İkinci Meclis, Tacettin Dergahı ve Adalet Akademisinde çekimler gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nı büyük bir içtenlikle seslendiren, şoföründen güvenlik görevlisine, zabıt katibinden yazı işleri müdürüne, mübaşirinden hakim ve cumhuriyet savcısına kadar her kademeden yargı mensubu ve personel, videoda, istiklal mücadelesinin ruhunu yansıttı.

– “Rabbim bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın”

Milli Mücadele coşkusunun işlendiği klibin sonunda konuşmasına yer verilen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100’üncü yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Ruhları şad olsun. Rabbim bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” ifadelerini kullandı.

Bakan Gül’ün Twitter hesabından yayımladığı klip kısa sürede sosyal medyada büyük beğeni topladı. Kaynak : AA