Tıbbi teçhizat teslim merasimine Ekvador Dışişleri Bakanı Luis Gallegos Chiriboga, Ekvador Sıhhat Bakanı Xavier Solrzano, Türkiye Cumhuriyeti Kito Büyükelçisi Hatice Oya Tunga Çağlı katıldı.

Merasimde konuşan Ekvador Dışişleri Bakanı Luis Gallegos Chiriboga, “Türkiye Hükümeti, bu acil sıhhat yardımının yanı gizeme 2016 zelzelesinde olduğu gibi her daim Ekvator için beynelmilel işbirliğinde ehemmiyetli bir ortak olmuştur. Gösterilen bu kardeşlik ve dayanışma jesti için Türkiye Büyükelçiliğine ve TİKA’ya teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ekvador Sıhhat Bakanı Xavier Solrzano ise yaptığı söylemede: “Arkadaş milletlerin dayanışmasını görmek her zaman memnuniyet verici. Bu katkı, devam eden pandemiye karşı gayrette ehemmiyetli bir yer yakalayacak” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Kito Büyükelçisi Hatice Oya Tunga Çağlı ise, Türkiye Hükümeti tarafından sağlanan dayanağın, arkadaş ülke Ekvator ulusuna katkı sağlayacağını ifade etti.

Ekvador’da acil lüzum dinlenen sağlık kurumuların yoğun bakım birimlerinde kullanılacak solunum makineleri ve kamu hizmet binalarının girişlerinde kullanılacak termal kameralar sayesinde ülkenin Covid19 salgını ile çabasına ehemmiyetli bir katkı sağlanarak, ülkenin sıhhat altyapısının kuvvetlendirilmesi kastediliyor. Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here