Mekatronik Mühendisleri Derneği, Ankara şubesince tertip edilen Deneyim Paylaşımı Programı’nda konuşan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi TÜBİTAK Korunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, korunma sanayinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Her mevzuda olduğu gibi korunma sanayisinin de büyüyüp dönüştüğünü belirten Okumuş, Türkiye’nin bu kulvarda Süper Lig’de olduğunu ve niyetlerinin Şampiyonlar Ligi olduğunu söyledi.

“Kısa vadede SİHA’lar arası çaba konsepti başlayacak”

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarda Azerbaycan’ın kullandığı insansız hava vasıtalarına karşı Ermenistan tanklarının naçar kaldığını anımsatan TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş, “Kara taşıtlarının, ağır silahlı kara taşıtların şu anda SİHA’ya Silahlı İnsansız Hava Vasıtayı karşı oldukça korunmasız olduğu görünüyor. Ama bu bir geçiş süreci onlar da temkinlerini kesinlikle alacaktır. Bu noktada en azından ben kendi adıma bundan sonra böyle olacaktır gibi bir fikir beyan etmem doğru olamayacaktır başka bir deyişle. Operasyonel yaklaşım ayrı bir uzmanlık alanı. Ama zırhlı taşıtların, kara taşıtlarının çok minik insansız hava vasıtalarına karşı, silahlı olanlarına karşı korunmasının cılız olduğunu görebiliyoruz. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. Onlar kendi korunmasını geliştirebilecek mi? Ama şunu çok net görebiliyoruz operasyonel konsept çok değişiyor ve SİHA’lar çok faal. Miktarları minik olduğu sürece hava korunma sistemlerine görünmezlikleri çok fazla. Faalliğin çok arttığını öğreniyoruz. Kısa vadede SİHA’lar arası cephanelerin başka bir deyişle her ülke bu marifeti kazandıktan sonra bakacağız ki SİHA’lardan yere değil, SİHA’lar arası ayrı bir çaba konsepti başlayacak. Bunlar zaman içerisinde büyüyecek. Biz de bunlara müteveccih çalışmalar geliştireceğiz. Ama savaş alanındaki oyunlar değişiyor” biçiminde konuştu.

“Hava korunma sistemleri ile alakalı ülkemizde de ehemmiyetli çalışmalar var”

Türkiye’nin hava korunma sistemleri üzerine çalışan rakamlı ülkelerden olduğunu ve bu alanın çok ayrı bir beceri gerektirdiğini belirten TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Okumuş, “Hava korunma sistemleri kritik, dünyada da az rakamda ülkenin geliştirebildiği bir beceri. Hava korunma sistemleri ile alakalı ülkemizde de ehemmiyetli çalışmalar var. Hava korunma sistemi deyince bunu tabakalı hava korunma sistemi olarak değerlendirmek gerekli. Zira tek bir sistemde işte ben hava korunma sistemi kurdum diyemezsiniz. Katmanlı bir hava korunma sistemi kurmanız gerekiyor. Ayrıca bunun çok uzun bir erim ve yüksek irtifadan başlayıp, çok kısa erim ve çok düşük irtifada faallik gösterecek bir sistemi, bir ağ sistemi içerisinde kullanabiliyor olmanız gerekli. Türkiye’nin bu mevzuda ehemmiyetli çalışmaları var. TÜBİTAK SAGE’de bu çalışmaların içerisinde. Zati öğrenilen SİPER Projesinde ASELSAN, Roketsan ile beraber çalışıyoruz. Aynı zamanda HİSAR projesi yeniden ASELSAN ve Roketsan’ın oradaki çalışmaları devam ediyor. Burada değişik sistemler büyümeye devam ediyor. Ama bu dediğim gibi tabakalı bir hava korunma sistemi ve her irtifa ve erimde değişik faallik gösterecek silahlara gereksiniminiz var. Başka Bir Deyişle bunun çok yüksek irtifada ama çok düşük manevra yeteneğine sahip, işte elektronik harp uçaklarından tutun, çok düşük irtifalardaki seyir füzelerine kadar korunma sağlayacak bir sistemi kurgulamanız gerekli. Öğreniyorsunuz seyir füzeleri neredeyse yüzeyi sıyırarak gidiyor dolayısıyla çok uzun erimli ve çok büyük bir füzenin onu idrak edip ona faallik göstermesi çok basit değil. Bu sefer ona müteveccih çok daha kıvrak bir sistem geliştirmek gerekli” ifadelerini kullandı.

“Süper Lig’deyiz diyebiliriz, Şampiyonlar Ligi’ne de girmemiz gerekiyor”

Öte yandan Türkiye’nin son zamanlarda korunma sanayiinde çok büyüdüğünü ve çok büyük düzey kat ettiğini belirten Okumuş, “Bizim korunma sanayimiz dünyada iyi bir yerde ve baktığımızda Süper Lig’deyiz diyebiliriz. Şampiyonlar Ligi’ne de girmemiz gerekiyor. Çok iyi noktadayız başka bir deyişle” dedi.

Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here