Avrupa Birliği AB hibe programları altında desteklenen projelerin resimlerinden oluşan “Sivil Toplum Destek Programı Resim Sergisi” tertip edildi.

Ankara Esenboğa Havalimanı İç Hatlar terminalinde yer alan serginin açılışını; Dışişleri Bakan Destekçisi Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve AB Türkiye Temsili Başkanı Büyükelçi Christian Berger yaptı.

“2014-2020 yarıyılında takribî 50 projeye 6,4 milyon euro kaynak sağladık”

Dışişleri Bakan Destekçisi Kaymakcı, havalimanında gördüğü manzaradan dinlediği memnuniyeti dile getirerek, “Pandemi ile çaba lüzumlu hassasiyeti gösterirsek bu süreci de bir an evvel geride vazgeçeceğiz. Biz Avrupa Birliği Başkanlığı olarak sivil toplum ile iç içe çalışmaya itina gösteriyoruz. Christian, AB’nin sivil topluma önemsediğini söyledi.

Yalnızca AB değil aynı zamanda Türkiye de sivil topluma değer katıyor umursuyor. Avrupa Birliği Başkanlığı 20. senesinde ve bugün 20’nci yaşımızı kutluyoruz. Ama bu 20 senelik AB Başkanlığı geçmişinde de sivil toplum kuruluşları ile en fazla çalışan, en fazla proje üreten, sivil toplum kuruluşlarımızın karar alma mekanizmalarını daha fazla faaliyete sokma kavrayışı ile daha fazla çalıştık. AB azalık sürecinde bildiğiniz gibi katılım evveli mali destek fonları var. Bu çerçevede ’Sivil Toplum Diyaloğu’ ve ’Sivil Toplum Dayanağı’ projelerini Avrupa Kurulu ve Avrupa Birliği ile beraber yürütüyoruz. Dolayısıyla sizler burada, son 5 senede reelleştirilen projelerin bazı yansımalarını göreceksiniz. Biz sivil toplumun böyle aktifliklerini özellikle havalimanlarında sergilemek istedik. Zira biz görüyoruz ki yeniden her şeye karşın en fazla insanın olduğu yerlerden bir tanesi havalimanları. Dolayısıyla bu serginin buradan seyahat eden insanlara sivil toplumun bedelini ve ehemmiyetini anlatmak anlamında esin kaynağı olmasını talep ediyoruz. 2014-2020 yarıyılında takribî 50 projeye 6,4 milyon euro kaynak sağladık ve bu kaynaklar sivil toplumun her alanında kullanıldı” diye konuştu.

“Türkiye’de sivil toplum oldukça canlı”

Önümüzdeki hafta Türkiye’den ufalamadan evvel katıldığı millete sarih son faallik olduğunu belirten Berger ise, “Sivil toplum teşkilatları Avrupa Birliği’ne en yakın teşkilatlar, bizim çok önemsediğimiz teşkilatlar. Biz özellikle sivil toplum teşkilatlarını desteklemeye çalışıyoruz. Türkiye’de sivil toplum oldukça canlı, milyonu aşkın azaları bulunuyor ve 100 binden fazla sivil toplum teşkilatı var, bu çerçeve içerisinde de biz değişik projeler yolu ile onları desteklemekten memnuniyet duyduk. Avrupa’da biz sivil toplum teşkilatlarının günlük yaşamda yaşadıkları meselelere çözüm bulabileceklerine inanıyoruz. Reelinde meseleyi yaşayan bireylerin kendisi çözümü de en iyi bulabilecek bireylerdir. O nedenle sivil toplumun özellikle karar mekanizmasına katılımını destekliyoruz” biçiminde konuştu.

Sergi açılışı kurdele kesimi ve hatıra resmi çekimi ile son buldu. Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here