CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde basın açıklamasında bulundu. Pandemi şartlarına uygun eğitim için 57 bin 340 yeni dersliğe lüzum olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bunun için Ulusal Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynağın sağlanması gerektiğini belirtti.

“Gerektiğinde bazı köy mektepleri yine açılmalı” diyen Kılıçdaroğlu, yer tahsisi yapılmak şartıyla CHP belediye başkanlarının kendi şehirlerinde bunu yapmaya talip olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, “İstanbul Megakent Belediyesi İSMEK, Ankara Megakent Belediyesi BELMEK binalarını çocuklarımızın pandemi şartlarına uygun eğitim almalarına katkı sağlamak emeliyle Ulusal Eğitim Bakanlığı kullanımına tahsis etmeye hazır. YÖK ile yapılacak iş birliği kapsamında üniversitelerin, açılmayacak fakültelerin derslik, amfi gibi alanları doğrudan eğitim sistemine açılmalıdır. Yeni dersliklerin hizmete girmesiyle beraber çocukların eğitimi için lüzum dinlenen hocanın soyması hızla yapılmalı” diye konuştu.

Bütün hocaların kadrolu yapılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Hoca hocadır, hepsinin kadrosu verilmeli. Hijyenin devamlılığı açısından 60 bin şahsiyet dayanakçı personel alımı kadrosu verilmelidir. Dezenfektan, maske gibi giderler için ailelerden fiyat alınmamalı. Ulusal Eğitim Bakanlığı internet hizmet sağlayıcısı müesseselerle görüşerek lüzumlu örgün eğitim kapsamında talebelerin internet ulaşımını sağlamalıdır” dedi.

Evinde televizyonu olmayan talebelerin televizyona kavuşması için Millî Eğitim Bakanlığı’e sivil toplum teşkilatlarıyla beraber kampanya başlatması çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerin yılbaşında döviz kuru teminatı verilmek koşuluyla kalemtıraşları takviye kampanyaları ile bu meseleyi gidermeye talip olduğunu kaydoldu.

Kılıçdaroğlu, “EBA üzerinde yapılan eğitim Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile hudutlu kalmamalı, tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmeli. Uzaktan eğitimin önündeki maniler böylece kaldırılmış olacaktır” dedi.

Pandemi koşullarında eğitim için tertip etmelere lüzum olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bugün 2 buçuk milyonun üstünde hanede 6 bireyden fazla insan yaşamakta. Pandemi şartları tüm derslerin mektepte verilmesine uygun değilse, ehemmiyetli derslerin mektepte verilmesi düşünmelidir. Pandemi zamanında sağlık görevlisi, kılavuz hocanın mektepte bulunması gerekir. Mektep servisi esnafının aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. Mektep servisi yapan esnafın aidat ve sigorta primleri faizsiz ertelenmelidir. Kamu özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından ufak çocuğu olan anne babaya mutasyonlu olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır. Her anne baba için çocuğun meselelerini çözmek onlar için bırakılmaz bir vazifedir. Bu vazife anne baba için değil politika müessesesine, cemiyete, hepimize düşmektedir. Şayet onları iyi yetiştirmez, onların manilerini kaldırmazsak politika grubu çok büyük maninin altına girmiştir” diye konuştu.

Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here