İçişleri Bakanlığı, Covid -19 ihtiyatları kapsamında yarın yurt genelinde reelleştirilecek teftişlerle alakalı 81 şehir valiliğine genelge gönderdi. Teftişler yurttaşların yoğun olarak bulunduğu başta toplu erişim vasıtaları ile yeme içme, cümbüş yerleri olmak üzere bir hayli hayat alanını içerecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından sevk edilen genelgede, Covid-19 salgınıyla gayretin aktif olarak sürdürülebilmesi için 17 Eylül Perşembe günü tüm şehir ve ilçelerde bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, alakalı kamu müessese ve kuruluşlarının idareyicileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, iş odaları, genel kolluk üniteleri polis, jandarma, sahil güvenlik ve özel kolluk misyonlularının zabıta, özel güvenlik vb. katılımıyla oluşturulan takımlar tarafından ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ mottosu ile hayatın tüm alanlarını içerecek biçimde genel teftişler asıllaştırılacağı belirtildi. Genelgede, ülke genelinde yapılacak teftişlerle alakalı şu bilgilere yer verildi:

“Teftişler, yurttaşların yoğun olarak bulunduğu başta şehir içi ve şehirlerarası toplu erişim vasıtaları ile restoran, kafe, lokantalar gibi yeme, içme ve cümbüş yerleri olmak üzere, konaklama kuruluşları, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kahve, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber,kuaför,hoşluk merkezleri, internet kafe,salon ve elektronik reyin yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park,piknik alanları, lunapark,tematik parklar ve bilumum hayat alanlarını, plajlar, sokak ve caddeler ve eşi yerleri içerecek biçimde tasarlanacak. Teftiş takımları her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak alakalı kamu müessese ve kuruluşları, kolluk, mahallî idareler, şehir ve ilçe müdürlükleri ve eşi, köy ve mahalle muhtarları ile iş odalarının temsilcilerinden oluşacak biçimde tanımlanacak. Teftişlerde yurttaşların kalabalıklar halinde toplanabildikleri aktiflik, nikah töreni biçimindeki düğün, nikah, cenaze, taziye ve yerlerde plajlar, sokak ve caddeler, park alanları, paklik, maske ve fiziki mesafe kaidelerine uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.”

Genelgeye göre teftiş faaliyetleri aktifliği ve görünürlüğü en üst seviyede yakalanacak biçimde reelleştirilecek. Teftişler sırasında yurttaşlara müteveccih kılavuzluk edici ve bilinçlendirmeye müteveccih faaliyetlere ağırlık verilecek. Hemen giderilebilir kalitede anlık uygulamalardan kaynaklı kesintisizlik taşımayan terslikler için birinci ihlalde ihtar, ikinci ihlalde yönetimsel para cezası, iş yeri, ticari taksi ve toplu erişim vasıtaları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün biçiminde faaliyet durdurma cezası önerileri mülki yönet amirine iletilecek. Millet sıhhati açısından ciddi anlamda tehlike oluşturan ve kesintisizlik oluşturan ya da kaidelere/tedbirlere ters tutumlarda ısrar edilen terslikler için ise Şehir/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Heyetlerince tanımlanacak cezalar mülki yönet amirlerince uygulanacak.

Genelgede, vali ve kaymakamlar tarafından mahallî idareler, genel kolluk güçleri, kamu müessese ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile iş odaları arasındaki koordinasyonun sağlanarak lüzumlu tasarılamaların yapılması ve uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmemesi istendi.

Emin Kuvat /İHA Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here