Günümüzde Özbekistan hudutları içinde bulunan Buğuya’nın son senelerde Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev liderliğinde dış siyasette gösterdiği sarihlik ilkeyi neticeyi ülkenin turizm potansiyelinin çoğaldığını belirten Buğuya Turizmden Mesul Vali Dayanakçısı Batır Şahriyarov, şehrin kısa zamanda gösterdiği gelişimi rakamsal bilgiler ışığında aktardı. Buğuya’nın takribî 2 bin 500 senelik tarihi, kültürü, bilim gelişimindeki rolü, eşsiz mimari abidelere sahip vahası ile ‘Doğunun İncisi’ olarak adlandırıldığına değinen Şahriyarov, yaptığı yazılı açıklamada 86 ülke temsilcisine 30 güne kadar vizesiz seyahat, 56 ülke yurttaşına e-vize, 101 ülkeye 5 güne kadar vizesiz seyahat hakkı verilmesinin milli turizm potansiyeli için yeni imkânlar ortaya çıkardığını belirterek, “Bilgilere göre 2019 senesinde Buğuya bölgesini ziyaret eden turist rakamı 2016 senesine göre 3,5 kat fazla arkasıydı ve takribî 3,7 milyona erişti” ifadelerine yer verdi.

Vahadaki turist akışının çoğalmasıyla beraber turistik altyapı kuruluşlarının rakamının da gözle görülür biçimde çoğaldığına değinen Şahriyarov, “Şu anda 121 seyahat firmayı, 211 refakatçi çevirmen, 18 turist bilgi merkezi, 366 otel ve konaklama kuruluşunda toplam 8 bin 580 koltuk, 151 otelde toplam 5 bin 945 koltuk, 35 pansiyonda toplam 880 koltuk, 180 konut otelinde ise toplam bin 755 koltuk, 76 çağdaş lokanta, 134 turist sınıfı otobüs, 111 minibüs turistlere uygun ve nitelikli hizmet veriyor. Turist rotaları süresince ayrıca 67 döviz ofisi, 35 otomatik döviz ATM’si ve bin 200’den fazla ödeme terminali heyetti. Bugün, Buğuya’da 68 yeni otel de dahil olmak üzere toplam 100 ortamında inşaat devam ediyor” dedi.

Turizmin süratle büyümesi için potansiyel teşebbüsçü ve yatırımcıların alakasını sürüklemeye müteveccih görüşmelerin sürdüğünü aktaran Şahriyarov, bu kapsamda Buğuya’da 20 seneyi aşkın zamandır faaliyet göstermeyen 3 Büyük otelin ‘Zarafşan’, ‘Buğuya Epilepsiyi’, ‘Varakhsha’, çağdaş 4 yıldızlı Sahid Zarafshan bazında yatırımcılara verildiğini söyledi.

3 yıldızlı Orient Star Varahsha otellerinin de faaliyete geçtiğini belirten Şahriyarov, potansiyel Endonezya firmayı Sahid Hotels Groups markası Sahid Zarafshan Hotel’de tanıtımının yapıldığını anımsattı. Buğuya Palace Hotel’in bünyesinde yabancı otel markası yönetimi Wyndham’ın kurulması için çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Şahriyarov, “Turist rotaları süresince ayrıca 67 döviz ofisi, 35 otomatik döviz ATM’si ve bin 200’den fazla ödeme terminali heyetti. İslam dünyasında namlı Hazret İmam Ebu Havs Mezar, Muhammed ibn İsmail el-Buhari, Ebu Bekir Narshahi, Ebu Bekir Kalabadi, ‘Yedi Pirler” dizisinin temsilcileri Abduhalik Gijduvani, Muhammed Arif Revgari, Mahmud Anjir Fagnavi, Öğretmen Ali Romitani, Muhammed Baba’i Samosi, Amir Kulol ve Bahauddin Nakşibendi gibi büyük insanları dünyaya getiren Buğuya, aynı zamanda İslam uygarlığının beşiği olarak da tanınır. Bu sebeple, Buğuya’nın hac turizmi için yüksek potansiyeli dikkate alınarak Şubat 2019’da Buğuya’da Birinci Uluslararası ‘Ziyaret Turizmi Forumu’ tertip edilmiş ve Özbekistan’ın hac turizminin merkezlerinden biri olarak tanınmasına ait ‘Buğuya Bildiriyi’ kabul edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

18 Aralık 2019’da Tunus’ta tertip edilen 11. İslam Konferansı’nda Buğuya’nın 2020 İslam Dünyası Kültür Başşehri bülten edildiğini anımsatan Şahriyarov, “Başta Yedi Pir Türbesi olmak üzere İslam’ın büyümesine büyük katkı sağlayan büyük atalarımızın tüm türbelerinde devletimizin başkanının teşebbüsüyle geniş çaplı hoşlaştırma çalışmaları yapılmıştır. Her kompleksin yanında tüm imkânlara sahip toplam 7 otel inşa edildi. Özbek ulusunun büyük oğlu, dünyaca namlı tıp bilimleri sultanı İbni Sina’nın doğum yeri olan Afşona köyündeki müze sergileri daha da zenginleştirilmiş, yeni bağlantı hizmetleri ve ergonomik şartlar oluşturulmuştur. Bu alanda millet doktorluğu, muayenehane rehabilitasyon, bilim merkezi, çağdaş otel hizmetlerini kapsayacak bir ‘İbni Sina Servet Kompleksi’ kurulması çalışmaları devam etmektedir. Ulu atamızın paha biçilmez serveti, bedelini yitirmez ve insanlığın müthişliğine ve cemiyetin büyümesine hizmet eder. Bu sebeple dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, bilim adamının mirasının yeni istikametlerini keşfetmeye, onu tıbbi uygulama da dahil olmak üzere muhtelif bilim alanlarının geliştirilmesinde kullanmaya çalışıyorlar” açıklamasında bulundu.

Buğuya Turizmden Mesul Vali Dayanakçısı Batır Şahriyarov, açıklamalarına şu biçimde devam etti:

“Bu aktiflikler kapsamında Buğuya şehirleri ile Fransız şehri Rue-Malmezon arasındaki kardeşçe ilişkileri ve beynelmilel işbirliğini kuvvetlendirmek emeliyle 17 Nisan 2019 tarihinde Rue-Malmezon’daki Arkadaşlık Parkı’na Abu Ali İbni Sina Avicenna gururuna bir heykel dikildi. Çin’in Xi’an kentindeki Avrasya Ekonomik Forumu’nun bir parçası olarak Buğuya, Buğuya bölgesindeki Poyi Kalon kompleksi ‘ŞİÖ’nün Sekiz Şahanesi’ listesine dahil edildi. Buğuya şehrinin tarihi kısmıyla beraber, gösterişli kültürel servete ait nesneler, yeni turist rotaları geliştirildi ve kırsal alanlarda ve çöllerde yeni turistik kuruluşlar inşa edildi. Özellikle, Buğuya yakınlarındaki Tudakul Rezervuarı kıyılarında Romitan bölgesinin çöl bölgesinde daha önceki bir Varahsha masifi olan İpek Yolu Aile Tatil Köyü ve Buğuya Çölü Oasis & Spa isimli yenilikçi bir çöl turizmi kompleksi başlatıldı. Ayrıca yankı-turizm yönünde ‘Jayron’, ‘Zikri’, ‘Khadicha’, ‘Karakir’, ‘Shurkul’, ‘Ogitma’ gölleri süresince turistik kuruluşlar kurulmuştur. Ayrıca Gijduvan, Vobkent, Jondor ilçelerinde gastronomi turizmi alanında, Buğuya, Romitan, Kagan ilçelerinde tarım turizmi alanında, kırsal turizmde, Vobkent ve Gijduvan ilçelerinde, Alat ve Peshku ilçelerinde sıhhat turizmi alanında yeni turizm projeleri başlatıldı. Buğuya’daki Ark Kalesi’nin karşısında, Authentic Travel, tarihi Su Kulesi’ne katlanan Buğuya Kulesi’ni inşa etmek için Fransız teşebbüsçüler Catherine Uiterdijk ve Teunis Uiterdijk ile ortaklık kurdu. Karakul ilçesindeki ‘Poykent’ arkeolojik abidesinin antikalarını sergilemek üzere 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde turizm kuruluşları, blog yazarları ve medya temsilcilerine özel bir ‘bilgi turu’ tertip edildi.

Buğuya’nın turizm potansiyelini beynelmilel seviyede tanıtmak emeliyle turizm sektörü temsilcileri Paris, Berlin, İzmir, İstanbul, Prag, Roma, Minsk, Moskova, Vladimir, Pekin, Chongqing, Dubai, Abu Dabi, Delhi, Gujarat, Cakarta, Doğu Vesa Tunggara gibi yabancı ülkeleri ziyaret etti, Kuala Lumpur’daki beynelmilel sergi ve fuarlara zaferle katıldı.

Yabancı ülkelerle uçuşların yapılmasının turizmin büyümesindeki kilit etmenlerden biri olarak görüldüğünü belirten Şahriyarov, “Buğuya Uluslararası Havalimanı’ndan yabancı havalimanlarına uçuşlarda 1 Mayıs 2019’da ‘Taşkent-Kuala Lumpur-Cakarta-Taşkent’ rotasındaki ilk uçuş 31 Ekim 2019’da Atlas Evrensel Airlines Airbus-321’in İstanbul’dan Buğuya’ya ilk charter uçuşu başladı.

Aynı zamanda 20 Mart 2019 tarihinden itibaren Rus havayolu SIBIR S7, Novosibirsk-Buğuya-Novosibirsk rotasında Çarşamba günleri Buğuya Uluslararası Havalimanı’ndan kumpaslı seferler tertip etmektedir. Buğuya Uluslararası Havalimanı ile Rusya’nın I Fly, Kazan Uluslararası Havalimanı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Fly Dubai, Türkiye’nin Onur Air ve Kazakistan’ın Air Astana Havalimanı arasında görüşmeler sürüyor” ifadelerine yer verdi.

Bölgede yapılan bazı kültürel faaliyetler hakkında da bilgi veren Şahriyarov, “Buğuya’da ‘Navruz’, ‘Nasriddin Efendi’, ‘Doğu mutfağı’, ‘İpek ve baharat’, ‘Kavun Bayramı’, ‘Esnaf Günü’, ‘Buğuya Şehir Günü’ ve ‘Becerikli Aşçılar’ müsabakaları bir anane haline geldi. Aynı zamanda her şehir ve ilçenin kendi kültürel faallikleri ve şenlikleri vardır. Turizm alanında 50 bin adet reklam ve deklarasyon hazırlandı ve 30 bin adet Buğuya’nın aktüellenmiş bir turist haritası yayınlandı. Prestijli VATEL Otel ve Turizm Firmacılığı Mektebi özel bir güzergah açtı, 89 talebe 2019’dan beri eğitim görüyor ve 2020’de 200’den fazla genç bu güzergahta eğitim almak için müracaat etti. Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın 29-30 Mart 2019 tarihlerinde Buğuya bölgesini ziyaretinde verdiği direktif yönünde ‘Buğuya bölgesinin turizm kavşağına dönüştürülmesi’ mevzusunda 2019-2023 yarıyılı için Buğuya bölgesinde turizmin daha da geliştirilmesi için kapsamlı program krokiyi hazırlandı. Bu programa uygun olarak Buğuya’da turizmin büyümesini süratlendirmek için çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here