Millİ Eğitim Bakanlığı, mekteplerde surat surata eğitimin ilk haftasında hakikatleştirilecek olan ‘Geçim Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar’ı tanımlayarak, sürecin en tesirli ve faydalı biçimde işlemesi ve tüm mekteplerde ortak bir dilin tutulması için bir kılavuz hazırladı. Şehir müdürlükleri kanalıyla tüm mekteplere eriştirilen kılavuzda, talebeler, hocalar, veliler ve mektep idareyicileri için planan temkinler tüm ayrıntılarıyla paylaşıldı. Buna göre mektep idareleri, geçim programının 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına hocalarla beraber karar verecek. Geçim programı, mektep evveli eğitim müesseselerinde 30’ar dakikalık 5 aktiflik saati olacak biçimde 1 gün, ilkokul birinci sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak biçimde 1 gün üzerinden tasarlanacak. İhtimal ve koşullara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kaidelerine uygun biçimde iki ayrı gruba ufalaması sağlanıp, her grubun mektebe geçim programının birbirinden değişik günlerde olmasına itina gösterilecek. Teneffüs saatlerinde talebelerin sosyal mesafeye uymaları için zorunlu manipülasyonlar yapılacak. Ayrıca, veli isteğiyle mektebe surat surata eğitime katılmayan talebeler tespit edilerek, bu talebelerin eğitimlerine müteveccih temkinler mektep idareleri ve hocalarla beraber alınacak. Tam talebeler, uzaktan eğitim çalışmalarını kumpaslı takip etmeleri mevzusunda yönlendirilecek ve desteklenecek. Bu süreçte mekteplere gerekli olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, gerekli vaziyetlerde ise ziyaretçinin kaydı yakalanarak temkinler güzergahında kabulü sağlanacak.

“Sıhhat olmadan eğitim olmaz”

Mektep evveli ve ilkokul birinci sınıflar geçim programı faalliklerinde çocuklar sıhhatli hayat mevzusunda bilgilendirilecek. Hijyen, sosyal mesafe, fobi ve endişelerden kurtulma gibi aktifliklerin yanı gizeme talebelerin mektebi ve çalışanları tanımalarına müteveccih faallikler tertip edilecek. ‘Sıhhat olmadan eğitim olmaz’ şifresiyle hazırlanan aktifliklerde, eğitimle alakalı tüm hissedarların uyması gereken hususlar ve temenniler yer alıyor. Kılavuzde, mektebe geçim programı kapsamında faydalanılabilecek kaynaklar da paylaşıldı. Kılavuzin son kısmında geçim programında uygulanacak misal aktifliklere de yer verildi.

Hocaların kendi orijinal çalışmalarına istikamet verecek misal başlıklar şu biçimde sıralandı:

“Çocukların Tanışma Aktifliği, Sıhhatlı Hayat Faallikleri Hijyen Kaidelerine Uyma, Sosyal Mesafe Kaidelerine Uyma Aktifliği Sınıf İçi Ailelerin Tanışma Aktifliği, Fobi ve Endişelerden Kurtulma Bilme Merkezlerini/Mektebin Kısımlarını Tanıtma Aktifliği, Sınıf Kaidelerini Tanıtma Aktifliği, Sıhhatlı Hayata Aktifliği Beslenme Kaidelerine Uyma, Sosyal Mesafe Kaidelerine Uyma Aktifliği Mektep Dışı, Mektebi ve Çalışanlarını Tanıma Aktifliği, Sıhhatlı Hayata Aktifliği Mektep Sonrası Beslenme ve Hijyen”

Ayrıca ilkokul birinci sınıf hocaları, mekteplerdeki surat surata eğitimde yeni olağana geçim safhasında veli bağlantısını kuvvetlendirmek için ülke genelinde çevrim içi veli buluşmalarına başladı.

Bakanlık tarafından hazırlanan sunum eşliğinde reelleştirilen buluşmaların açılışında, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da velilere videolu bir iletiyle seslendi. Bakan Selçuk, video iletisinde çocukların salgın olayları ve ölüm rakamlarıyla alakalı gündemlerden uzaklaştırılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bazı ailelerde dinliyorum, günlük hadise ve ölüm rakamları çocukların yanında rahatça konuşuluyor. Çocuklarımızın salgının seyrini öğrenmeye gereksinimleri yok. Onların öğrenmesi gereken şey, bu salgından kendilerini gözetmeleri için zorunlu temkinler. Ayrıca ebeveynleri, hocaları, sıhhat müesseseleri ve devletin tüm ihtimalleriyle kendilerinin yanında olduğunu öğrenmeye gereksinimleri var. Yalnız olmadıklarını manevileştirmeli kuzularımız.”

Bakan Selçuk, ilkokul birinci sınıf velilerine de, “Bu yarıyıl çocuğunuza okuyacağınız bir sayfa kitabın bedeli ve çocuğunuz üzerindeki tesiri hiçbir yarıyılla mukayese etilmeyecek seviyede fazladır. Bilmek isteyen, çocuğunun eğitimini desteklemek isteyen her velimiz ve çocuğumuz için Bakanlığımızın platformlarında hudutsuz içerikler mevcuttur. Hepsinden azami seviyede faydalanacağınızı ümit ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum” dedi.

Kaynak : İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here