Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türk Eğitim Derneği TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, surat surata eğitime geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gazeteye konuşan Pehlivanoğlu, “Maksatları koyarken, çocuğuna bakıcı yakalayamayanları ve köyde internete ulaşımı olmayan çocukları düşünmek zorundayız. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatının OECD, bilgisayara ulaşıma müteveccih 77 ülke arasında yaptığı araştırmada biz, 64’şancı sıradayız. Bakıcı yakalayamayanlar çocukları anneanne ve babaanneye vazgeçiyor. Geçen hafta 3 çocuk anneannesine, babaannesine virüs bulaştırdı. Cadde, mektepten daha mı az tehlikeli” diye konuştu.

Pandemi sürecindeki eğitim faaliyetlerini değerlendiren Pehlivanoğlu, “Uzaktan eğitim yoktur, uzaktan öğretim vardır. 15 yaşındaki çocuklara verilen uzaktan öğretim, istenilen bereketliliği sağlamaz. Çocuk, bu yaşta, somut bilmeden soyut bilmeye geçmemiştir. Anaokulundaki çocuğa değerek öğretebilirsiniz, zira o çocuk soyutu öğrenmez. Yüz surata eğitim de başlamadı. Anaokullarında haftada bir gün geçim programı yapıyoruz. Bu iyi fakat surat surata eğitim değil” biçiminde konuştu

YILLIK 40 MİLYON DOLAR KAYIP

Pehlivanoğlu, eğitim kaybının uzun yarıyılda problemler ortaya çıkarabileceğine dikkat çekerek, “Türkiye’de mektepler yarım yarıyıl daha kapalı kalırsa, ülkenin senelik 40 milyon dolar ekonomik kaybı olacak. Mekteplerin açılması geciktirilirse bir jenerasyonun trajedisine neden olabilir. Eğitim olmazsa bugün bir şey olmuyor ama acısı 10 sene sonra ortaya çıkar” ifadelerini kullandı.

“MEKTEPLER TAMAMEN KAPANMASIN”

Kursların ve semtlerdeki anaokuluların sarih olduğunu söyleyen Selçuk Pehlivanoğlu “Her yer sarihken, mektepler niçin tamamen kapalı? Biz, ‘mektepler tamamen açılsın’ demiyoruz, mektepler, ‘niçin tamamen kapalı’ diyoruz. İmkânlarda eşitleyemediğimiz çocukları, yokluklarda eşitlemeyelim” açıklamasında bulundu.

“KADEMELİ OLARAK BAŞLANMALI”

Mekteplerin nasıl açılabileceğine ait önerilerde bulunan Pehlivanoğlu, “Yüz surata eğitime başlamalıyız. Bir kısmı kademeli olarak ilçe bazlı bir tasarılamayla mektepleri açabiliriz. Pandeminin gidişatına göre, bir ilçede eğitime bugün başlanıyorsa, başka bir ilçede değişik bir gün başlanabilir. Beceriksizlikler de uzaktan öğretimle desteklenebilir” biçiminde konuştu.

UTK-HA-Y Kaynak : İHA