Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile yapılan kontrat kapsamında yüzde 90 hibe takviyeyi ile nohut tohumlarını alan çiftçiler, kendi arazilerinde yetiştirdikleri nohutların ilk hasadını almanın mutluluğunu yaşıyor.

Başşehir’te gıda zincirinin ve yerli imalin aralıksızını da sağlamayı amaçlayan Megakent Belediyesinin stratejik uygulamaları arasında yer alan kontratlı üreticilik modelinin özellikle pandemi sürecinde daha da ehemmiyet kazandığına vurgu yapan Başkan Mansur Yavaş, tercih evveli yaptığı konuşmalarda da bu mevzunun ehemmiyetine, “Nallıhan’dan Beypazarı’na, Kızılcahamam’dan Çamlıderesi’ne, Kahramankazan’dan Çubuk’a, Kalecik’e, Haymana’ya, Bala’ya kadar ne kadar ilçemiz varsa kontratlı üreticilik yaptırmayı istiyoruz. Çiftçimize fidanını, fidesini biz vereceğiz. Satın alma garantisiyle de biz satın alacağız. Başşehir için en büyük projem Ankaralıyı zengin etmek, işsizliği eksiltmek” laflarıyla dikkat çekti.

“Gelecek sene kontratlı üreticilik niyeti 100 bin dekar”

Ankara genelinde bin 15 çiftçinin ürettiği nohutları satın alma garantili kontrat kapsamında teslim almaya başladıklarını ve bu mahsulleri sosyal takviye alan gereksinim sahibi ailelere fiyatsız olarak dağıtacaklarını söyleyen Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Fazıl Köremezli ise, şu bilgileri verdi:

“Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın yönergesiyle 2020 tarım sezonunda kontratlı imale başladık. Bu yıl yalnızca nohut ekildi, önümüzdeki senelerde ise dört beş mahsul çeşidinde yeniden kontratlı imal çalışmalarımız devam edecek. Bu yıl 20 bin dekar alanda imal hakikatleştirdik. Önümüzdeki yıl ise 100 bin dekarlık alanda kontratlı imal yapmayı tasarlıyoruz. Sosyal takviye alan ailelerimize satın aldığımız bu mahsulleri fiyatsız dağıtacağız. Amacımız hem çiftçilerimizin hem de gereksinim sahibi ailelerin ekonomisine katkı sağlayacak bu modeli Ankara’mızda daha da yaygınlaştırmak.”

Çiftçilerin kazanç seviyesinde çoğalış yaşanıyor

Megakent Belediyesinin yapımı teşvik ederek tarımı canlandırmak, çiftçilerin kazanç seviyesini artırmak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve tarım alanlarından maksimum seviyede fayda sağlamak için yaşama geçirdiği yardım programlarına ve son olarak da kontratlı üreticilik modeline Başşehirli çiftçiler yoğun alaka gösteriyor.

Megakent Belediyesi ile kontrat yapan çiftçi Bekir Gönen, yeni model ile hasılatının çoğaldığını şu laflarla anlattı:

“Kahramankazan Ahi Semti’nde imal yapıyorum. Bu sene ilk kere başlatılan kontratlı nohut yapımı için evvel tohum takviyeyi aldık. Senelerdir ürettiğimiz mahsulleri satmada güçlük sürüklüyordum, yüksek maliyete mülk edip düşük maliyete satıyorduk. Megakent Belediyesi artık bizden nohutları yüksek maliyete alıyor ve bu sayede daha az hasar ediyoruz. Bu projeyle çiftçileri desteklediği için Mansur Yavaş başkanıma çok teşekkür ederim.” Kaynak : İHA